fbpx

Czym jest smog i dlaczego jest dla nas groźny?

Z badań wynika, że smog jest przyczyną zgonów nawet 40 tys. Polaków rocznie. To podobno najczęstsza z nienaturalnych przyczyn przedwczesnej śmierci w Polsce. W całej Europie śmiertelna statystyka mówi, że zgonów z powodu smogu może być nawet 800 tys.

Poznaj swojego wroga i dowiedz się, jak się przed im ustrzec.

Czym jest smog?

Smog przypomina mgłę zawieszoną w powietrzu, lecz jest to nienaturalne zjawisko spowodowane zanieczyszczeniem powietrza powstałym wskutek działalności człowieka. Smog składa się głównie z pyłów zawieszonych, które powstają na skutek spalania opału w piecach fabrycznych lub domowych, w silnikach samochodowych oraz jest wzbijanym przez samochody pyłem z jezdni.

Głównym emitentem smogu są nie tylko wielkie fabryki – one często mają specjalne filtry ograniczające emisję. W miastach i miasteczkach duża ilość smogu wytwarzana jest przez samych mieszkańców – przyczynia się do tego wzmożony ruch samochodowy czy używanie nieodpowiednich opałów lub starych pieców grzewczych.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Smog ma negatywny wpływ głównie na nasze drogi oddechowe. By dobrze funkcjonować, nasz organizm potrzebuje świeżego powietrza bogatego w tlen. Smog na nasze płuca działa podobnie, jak dym nikotynowy. Osadza się w oskrzelach i drogach oddechowych, utrudniając nam pobieranie życiodajnego tlenu.

To jednak nie wszystkie grzechy smogu. Zawiera on także substancje rakotwórcze, jak benzo(a)piren, który znajduje się także w papierosach. Co więcej, smog powoduje również problemy z koncentracją i wpływa na nasze funkcje poznawcze. Jest też niebezpieczny dla osób w grupie podwyższonego ryzyka zawałowego, ponieważ zwiększa ciśnienie krwi. Na smog powinny uważać szczególnie osoby starsze i dzieci, gdyż nie mają one tak silnych organizmów.

Jak sobie radzić ze smogiem? Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Walka ze smogiem to bardzo złożony problem, który wymaga zaangażowania zarówno społeczeństwa, jak i polityków oraz przedsiębiorstw. Zarówno nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia mogą pomóc w tej walce. Co zrobić, by nie dokładać swojej cegły do smogowego problemu i jak uchronić przed smogiem siebie i swoich najbliższych? Poniżej przeczytasz kilka rad.

Ogranicz przebywanie na smogowym powietrzu. W okresach, w których normy smogowe są zdecydowanie przekroczone lepiej ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na zewnątrz. Tym bardziej nie należy wtedy uprawiać aktywności fizycznej, jak bieganie czy rower – w trakcie wysiłku wentylacja płuc jest zwiększona, a tym samym pobierana jest większa ilość zanieczyszczeń. W tym wypadku sport niekoniecznie idzie w parze ze zdrowiem.

O tym, czy normy są przekroczone i jak bardzo możesz się szybko dowiedzieć dzięki aplikacjom mobilnym, takim jak np. Airly.

Postaw na maskę antysmogową, kiedy już musisz wyjść. Niestety nie da się spędzić całej zimy w mieszkaniu. Wybierając odpowiednią maskę, ograniczysz negatywny wpływ smogu na Twoje zdrowie podczas przebywania na zewnątrz. Niektórzy co prawda uważają, że w takich maskach nie wygląda się dobrze, jednak pamiętaj, że zdecydowanie gorzej wygląda się na szpitalnym łóżku. W tej chwili może nie jest to krzyk mody, ale zastanów się, co jest ważniejsze – zdrowie czy przemijająca moda?

Pamiętaj: maski higieniczne za kilka złotych, dostępne w aptekach, nie chronią przed smogiem i pyłem. Musisz wybrać specjalną maskę antysmogową, dopasowaną do kształtu Twojej twarzy.

Zadbaj o środowisko i dołóż swoją cegiełkę w walce ze smogiem. Częściej wybieraj komunikację miejską lub rower zamiast samochodu. Mniej samochodów, to mniejszy smog w mieście. Kupuj mniej produktów spożywczych, a częściej – wtedy ograniczysz marnowanie żywności czy produkcję śmieci.

A przede wszystkim – używaj odpowiednich opałów, wymień stary piec i naucz się efektywnie ogrzewać dom. W dłuższej perspektywie takie działanie przynosi duże korzyści finansowe. Tani opał nie jest opłacalny. Musisz spalić go więcej, jest mniej efektywny, a w konsekwencji droższy. I dla portfela, i zdrowia.

Stwórz bezpieczną oazę w swoim domu. Niestety, nawet szczelne okna mogą nie uchronić Cię przed zanieczyszczonym powietrzem z zewnątrz. Co prawda zanieczyszczeń może być mniej, a okno czasem trzeba otworzyć. Wtedy Twoją niezawodną pomocą będzie oczyszczacz powietrza.

Domowe oczyszczacze potrafią usunąć nawet 99,9% zanieczyszczeń w Twoim domu. Zarówno tych spowodowanych smogiem, jak i alergenów, grzybów czy nieprzyjemnych zapachów. Poprawiają nie tylko zdrowie, lecz także ogólny komfort życia. Dowiedz się, jak wybrać oczyszczacz powietrza idealny do Twoich potrzeb z artykułu: Jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza?