fbpx

Jak często wymieniać wkład filtracyjny w oczyszczaczu powietrza?

Kupując oczyszczacz, chcemy zapewnić sobie świeże, wolne od zanieczyszczeń powietrze w mieszkaniu. Najlepiej na zawsze. Każdy oczyszczacz bazuje jednak na wkładach filtracyjnych, które zbierają zanieczyszczenia z powietrza. Jak każdy materiał, one też się zużywają, zwłaszcza jeśli filtrowane powietrze jest mocno zanieczyszczone.

Oczyszczacze mogą korzystać z różnych systemów filtrów, natomiast najpopularniejszymi są te złożone z filtrów HEPA, filtra węglowego oraz filtra wstępnego. Niektóre oczyszczacze – jak Coway STORM – posiadają czterostopniowy system filtracyjny, który zawiera również filtr drobnego pyłu. By oczyszczacz działał skutecznie, filtry trzeba wymieniać oraz czyścić. Jak często to robić?

Jak sprawdzić, czy należy wymienić wkład filtracyjny?

Aby podjąć decyzję o wymianie wkładu filtracyjnego, musimy być pewni, że wykorzystaliśmy w stu procentach obecny. Filtry HEPA H12 i H13 są bardzo efektywne i zbierają do 99,97% zanieczyszczeń. W końcu jednak granice ich możliwości się wyczerpują i przychodzi czas na wymianę filtra. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku filtru drobnego pyłu oraz filtru z węglem aktywnym. Nie każdy filtr jednak trzeba wymieniać!

Oczyszczacze posiadają filtry wstępne, które można wyczyścić wodą lub odkurzyć, stosując końcówkę z miękkim włosiem. Z zasady ich czyszczenie powinno odbywać się maksymalnie co 4 tygodnie – jak poprawnie wykonać tę czynność, dowiesz się z instrukcji dołączonej przez producenta. Filtry HEPA wymagają natomiast wymiany – ich żywotność oraz filtrów węglowych zależy od intensywności użytkowania i charakterystyki pomieszczenia. Można jednak przyjąć, że filtry HEPA trzeba wymieniać co rok.

Dwukrotnie dłużej powinny posłużyć nam filtry z węglem aktywnym. Ich żywotność to nawet do 24 miesięcy. Nie musisz się jednak domyślać, czy nadszedł już czas wymiany wkładów filtracyjnych. W przypadku niektórych modeli producent gwarantuje dedykowaną aplikację, w której na bieżąco możesz sprawdzić status filtrów – taka funkcja jest dostępna w przypadku Coway Airmega 300S. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możesz spać spokojnie, bo Twój telefon sam Cię poinformuje o konieczności wymiany filtra.

Nawet gdy nie posiadasz aplikacji mobilnej, możesz uzyskać informację o zużyciu filtrów. Większość oczyszczaczy informuje użytkownika o takiej sytuacji na panelu kontrolnym, dobrze widocznym na obudowie urządzenia. Jeśli jednak Twój oczyszczacz nie posiada takiej funkcji – zawsze pozostaje instrukcja obsługi. W niej znajdziesz zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany wkładów filtracyjnych.

Jak wymienić wkład filtracyjny?

Wymiana wkładu filtracyjnego jest uzależniona od rodzaju oczyszczacza powietrza. Każdy z nich posiada nieco odmienną budowę, więc wymiana przebiega w inny sposób. Niektóre oczyszczacze, takie jak wspomniany Coway AIRMEGA 300S, posiadają kasety filtracyjne, czyli zestaw wszystkich filtrów w obrębie jednej kasetki. Znacznie ułatwia to wymianę – wystarczy wyciągnąć wszystko i włożyć świeże wkłady do kasetki.

W przypadku innych oczyszczaczy najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi. Są w niej zawarte wskazówki, jak krok po kroku wymienić wkłady filtracyjne w urządzeniu, bez narażania go na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie wyrzucać zużyte wkłady filtracyjne?

Oczywiście wymiana filtrów wiąże się z utylizacją zużytych wkładów HEPA i z węglem aktywnym. Skoro są to wysokiej jakości produkty przeznaczone do specjalistycznego użytku, czy filtry muszą być utylizowane w konkretny sposób?

Na szczęście każdy zużyty filtr z oczyszczacza powietrza można wyrzucić wraz z domowymi odpadami. Warto jednak uprzednio zapoznać się z przepisami segregacji odpadów w swoim sąsiedztwie – być może regulacje dotyczące utylizacji takich tworzyw traktują je inaczej i filtry należy wyrzucić do specjalnego pojemnika.