Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza dotyka praktycznie każdego większego miasta, zwłaszcza w krajach nadal opierających swą energetykę na paliwach kopalnych. W Polsce problem braku czystego powietrza rośnie z każdym rokiem, a my zaczynamy szukać ratunku.

W domach tym ratunkiem może okazać się oczyszczacz powietrza. Coraz częściej spotykane są w polskich mieszkaniach, bo dzięki nowoczesnemu designowi przestały kojarzyć się z ogromnymi i głośnymi pudłami. Spora część społeczeństwa nadal jednak nie jest przekonana zarówno do stacjonarnych oczyszczaczy powietrza, jak i masek antysmogowych. W wątpliwość poddawana jest z reguły ich skuteczność – czy to działa, czy naprawdę warto wydawać setki lub tysiące złotych na oczyszczacz powietrza? Wiąże się to także z nieświadomością, jak działa oczyszczacz powietrza.

Sposób działania oczyszczacza powietrza

Wbrew pozorom, nie trzeba skomplikowanych procesów, by w Twoim mieszkaniu zagościło czyste, wolne od cząsteczek stałych i pyłów powietrze. Oczywiście skuteczność zależy od wybranego przez nas modelu, ale z reguły oczyszczacze potrafią usunąć dym papierosowy, smog, kurz i roztocza, drobnoustroje oraz wirusy, alergeny, pyłki oraz nieprzyjemne zapachy. Jak to się odbywa wewnątrz tego urządzenia?

Każdy oczyszczacz jest wyposażony we wbudowany wentylator, który zasysa powietrze do środka, wymuszając jego ruch w pomieszczeniu. Kiedy zanieczyszczone powietrze dostanie się do środka oczyszczacza, jest poddawane filtracji. Powietrze najpierw jest przepuszczane przez filtr wstępny, z reguły będący siatką z małymi oczkami wykonaną z tworzywa sztucznego. Zatrzymuje on większość dużych zanieczyszczeń, takich jak sierść czy kurz.

Kolejnym filtrem, przez jaki przechodzi powietrze w standardowym oczyszczaczu powietrza, jest filtr z aktywnego węgla. Pochłania on wszelkie nieprzyjemne zapachy, które były obecne w zasysanym powietrzu. Dzięki filtrowi węglowemu pozbędziesz się na przykład dymu tytoniowego.

Ostatnim etapem filtracji jest filtr HEPA. W oczyszczaczach Coway stosowane są filtry HEPA H12 i H13, osiągające do 99,97% skuteczności filtracji. W tej fazie powietrze jest oczyszczane z cząsteczek stałych, np. PM 2.5 i PM10, będących skutkiem niskiej emisji oraz smogu.

Po przejściu całego procesu filtracji oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Ważne, aby urządzenie stało w miejscu z dostępem do powietrza, nie było przesłonione w żaden sposób. Może wówczas efektywnie pobierać i wydalać powietrze.

Korzyści z użytkowania oczyszczacza powietrza

Używając oczyszczacza powietrza, chronisz siebie nie tylko przed szkodliwym działaniem smogu. Co prawda cząsteczki PM2.5 są najgroźniejsze dla naszego zdrowia – przez niewielką średnicę mogą przeniknąć bezpośrednio do organizmu – ale urządzenia filtracyjne pomogą też w wielu innych aspektach życia.

Z obecności oczyszczacza w mieszkaniu ucieszą się alergicy. Filtr wstępny i HEPA zatrzymują większość pyłków i alergenów, wypuszczając do pomieszczenia wolne od nich powietrze.

Sprzęt wspiera nie tylko zdrowie, ale także wygodę. Inwestując w oczyszczacz powietrza – np. Coway Classic – zapewniamy sobie mniej odkurzania. Urządzenie pochłania kurz i zatrzymuje go na filtrach, przez co nie musimy martwić się zakurzonymi meblami i podłogą.

Koniec z pleśnią i grzybami – oczyszczacz skutecznie niszczy mikroklimat sprzyjający wytwarzaniu się zarodników grzybów. Nieoceniony wpływ na zdrowie i komfort mieszkania nie wiąże się ze skomplikowanymi procesami – wystarczy wentylator, 3 lub 4-stopniowa filtracja i możesz cieszyć się zdrowym, świeżym powietrzem w pomieszczeniu.