Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczone powietrze, smog czy alergeny są niebezpieczne dla zdrowia. Skoro tu jesteś, masz tego świadomość. A wiesz również, że zdecydowaną większość naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, które nie tylko nie chronią nas przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, lecz także narażają na negatywny wpływ alergenów, grzybów, kurzu lub sierści?

Na szczęście dzieli Cię tylko krok od tego, by lepiej zadbać o swoje zdrowie. Pomożemy Ci go wykonać i znaleźć najlepszy oczyszczacz powietrza dla Twojego domu, dzięki czemu zadbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Wielkość mieszkania ma znaczenie

Metraż Twojego domu ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza powietrza. Należy zwrócić uwagę na specyfikację podaną przez producenta i nie łudzić się, że mniejszy oczyszczacz poradzi sobie z mieszkaniem dużo większym od podanego w parametrach. To częsty błąd wpływający na efektywność oczyszczania powietrza. Dobrze zadbać także o to, by oczyszczacz działał w sypialni, bo to w niej, a nie w salonie, spędzamy najwięcej czasu, będąc w domu. Należy również pamiętać, że oczyszczacz dba o powietrze tylko w jednym pomieszczeniu. Niestety nie oczyści powietrza w salonie, stojąc w sypialni.

W większych mieszkaniach dobrze jest posiadać oczyszczacz wyposażony w takie funkcje, jak: zmienna cyrkulacja powietrza – pomoże ona szybciej i skuteczniej oczyścić pomieszczenia, a system dynamicznej wymiany powietrza – jest szczególnie pomocny w nasilonych okresach zanieczyszczeń związanych np. ze smogiem oraz automatyczne wykrywanie i usuwanie zanieczyszczeń w tym samym momencie, gdy one się pojawią. By tak było, oczyszczacz musi być włączony cały czas, dlatego zwróć również uwagę na parametry poboru energii.

Filtr powietrza to serce oczyszczacza

Przy wyborze oczyszczacza zwróć szczególną uwagę na filtry w nim zastosowane. Często tańsze modele wymagają częstszej wymiany filtra, który jest dość kosztowny, przez co oszczędność jest jedynie pozorna. Należy zwrócić uwagę na koszt takich filtrów i wybrać oczyszczacz, którego średni roczny koszt wymiany filtrów jest możliwie niski.

Filtr HEPA to niezbędny standard w Twoim oczyszczaczu. To on wyłapuje fizyczne, mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń. Jak go wybrać? Najpopularniejsze oznaczenia filtrów HEPA zaczynają się od liter H, E lub L, po których pojawiają się oznaczenia numeryczne. Wybierając oczyszczacz, staraj się kierować najwyższą wartością numeryczną – najlepiej w granicach 13–15, np. H14. To gwarantuje wyższą skuteczność.

Dodatkowo w oczyszczaczach często instalowany jest także filtr węglowy, który oczyszcza powietrze z cząsteczek gazowych, z którymi filtry HEPA sobie nie radzą. To takie związki jak dym papierosowy czy zapachy.

Oczyszczacze wyposażone w oba filtry: węglowy i HEPA gwarantują Ci wyższą skuteczność.

Ważne: Oczyszczacze są także często wyposażone w funkcję nawilżania powietrza. W tym wypadku należy być ostrożnym. W przypadku zaniedbań higienicznych, takich jak zbyt późna wymiana wody czy wyciek, w połączeniu z filtrem węglowym, który wymaga suchego środowiska, może powodować namnażanie się bakterii lub grzybów. W przypadku wyboru oczyszczacza z nawilżaczem należy przykładać większą wagę do konserwacji i higieny urządzenia.

Im ciszej, tym lepiej

By efektywnie oczyszczać i pomagać w dbaniu o zdrowie, oczyszczacze powietrza muszą działać często lub nieprzerwanie. Gdy działają – szumią. Także w nocy, kiedy potrzebujemy ciszy i spokoju. Warto zatem, przy wyborze oczyszczacza, zwrócić uwagę na jego głośność. Im mniej decybeli, tym lepiej. W końcu odgłos oczyszczacza będzie nam towarzyszyć bardzo często w naszym domu.

W tym przypadku dobrym dodatkiem do urządzenia będzie także możliwość kalibracji czujnika powietrza. Wpływa to nie tylko na głośność urządzenia, lecz także jego wydajność energetyczną. Możliwość wyboru czułości czujnika daje szanse dopasowania wrażliwości oczyszczacza do różnych pomieszczeń i pór roku. W lecie można ustawić niższą czułość, by urządzenie pracowało ekonomicznie, natomiast w zimie warto zwiększyć wrażliwość oczyszczacza.

Wskazówka: Zwracaj uwagę na te oczyszczacze, których odgłos określany jest jako tzw. biały szum. Pomaga on zrelaksować się i może ułatwiać zasypianie, a jego natężenie nie jest irytujące.  

Szukaj potwierdzenia jakości

Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę na atesty czy certyfikaty, jakie posiada. Atesty PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny, są potwierdzeniem wysokiej skuteczności i dają pewność, że urządzenie rzeczywiście spełnia swoje funkcje.

W przypadku wyboru oczyszczacza, czyli urządzenia na lata, warto także sprawdzić jego gwarancję. Długi i przejrzysty system gwarancyjny to potwierdzenie jakości urządzenia. A kupując oczyszczacz powietrza, chyba chcesz mieć pewność, że pomoże on dbać o Twoją rodzinę przez długie lata?

Design i jakość mają znaczenie

Oczyszczacz powietrza będzie zajmować w Twoim domu ważne miejsce. Nie tylko ze względu na jego zdrowotne właściwości, lecz także ze względu na jego potrzeby. By skutecznie oczyszczał powietrze, nie możesz go zamknąć w szafie lub przykryć. Skutkuje to tym, że zostanie on elementarnym wyposażeniem wnętrza, a Ty będziesz patrzeć na niego codziennie. Warto zatem zadbać, by oprócz efektywności oczyszczacz był również dobrze wykonany i efektowny. Wybierając go, zwracaj uwagę czy otrzymał wyróżnienia lub nagrody w obszarze designu lub projektowania i przede wszystkim by podobał się Tobie.

Podsumowanie

Twój oczyszczacz powinien być zatem przede wszystkim: skuteczny, stosunkowo tani i prosty w utrzymaniu, cichy oraz wyposażony w niezbędne filtry i podzespoły. Pamiętaj także, że oczyszczacz powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze. To nie kolejny skomplikowany sprzęt elektroniczny, tylko Twoje skuteczne i proste w obsłudze wsparcie w walce z zanieczyszczeniami.

Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz do swojego domu. Nie zwlekaj zbyt długo i zadbaj o zdrowie swoje i bliskich Ci osób już teraz.