fbpx

Kiedy oczyszczacz powietrza działa optymalnie?

Jakość powietrza w ostatnich latach drastycznie spadła – zwłaszcza w większych miastach – a cierpimy na tym głównie my, ludzie. Nasze płuca nie są przystosowane do wdychania drobin szkodliwego pyłu, w tym PM2.5 i PM10, które są głównymi składnikami wszechobecnego smogu. Na zanieczyszczone powietrze jesteśmy narażeni nie tylko przy wychodzeniu na zewnątrz. Każde uchylenie okna i drzwi wpuszcza do naszego mieszkania szkodliwe pyły i cząsteczki stałe.

Jak sobie z tym radzić? Przecież nie zamkniemy okien i drzwi na stałe, próbując stworzyć w ten sposób hermetyczne pomieszczenie. Przede wszystkim jest to niemożliwe logistycznie. Po drugie, podniosłoby to poziom wilgoci w mieszkaniu do niewyobrażalnych rozmiarów, co miałoby równie negatywny wpływ na zdrowie. Coraz częściej sięgamy po oczyszczacze powietrza – i słusznie. Po przemyślanym wyborze i zakupie warto jednak zastanowić się, jak użytkować oczyszczacz powietrza, by działał on optymalnie, czyli rzeczywiście pozytywnie wpłynął na nasze zdrowie.

Gdzie najlepiej postawić oczyszczacz powietrza?

Podstawowym problemem osób decydujących się na zakup oczyszczacza powietrza, jest jego lokalizacja. Mamy drugą dekadę XXI wieku, a urządzenia te nadal są mylnie utożsamiane z ogromnymi pudłami, zajmującymi więcej niż połowę pomieszczenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i postępowi technologicznemu oczyszczacz powietrza może nie wyróżniać się w domowym wystroju. Oczyszczacz Coway Classic ma 37 cm szerokości, 64 cm wysokości, a jego obudowa ma głębokość zaledwie 18 cm. Czyni to z niego urządzenie bardzo smukłe, niezajmujące wiele przestrzeni. Dzięki profilowanemu kształtowi nowoczesne oczyszczacze zmieszczą się w wielu lokalizacjach, nie rzucając się w oczy. Tylko jakie lokalizacje będą dla nas najbardziej efektywne?

Ogólną zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest: jeden oczyszczacz na jedno oddzielone pomieszczenie. Producenci nie bez powodu podają optymalną powierzchnię, jaką obsłuży oczyszczacz – jeśli jest to 30 m2, to powinien on zostać zlokalizowany w oddzielnym pomieszczeniu o powierzchni do 30 m2. W przeciwnym wypadku nie będzie funkcjonował optymalnie.

Oczyszczacz ustawiamy pod jedną ze ścian, w odległości około 20 cm od niej. Naprzeciwko niego nie powinna stać żadna przeszkoda – unikamy stawiania oczyszczacza za drzwiami, kanapami, szafami. Nowoczesne modele mają na tyle atrakcyjny design, że spokojnie mogą stanowić element wystroju pomieszczenia. Po lewej i prawej stronie oczyszczacza powinna być wolna przestrzeń. Warto pamiętać, by oczyszczacz stał w miejscu nienarażonym na przeciągi – niektórzy producenci, jak Coway, instalują w swoich urządzeniach czujniki jakości powietrza i przeciąg wpływa na jej prawidłową ocenę. Jeśli masz jakieś wątpliwości – zajrzyj do instrukcji. Producenci zawierają tam informacje o optymalnej lokalizacji oczyszczacza.

W jakich warunkach oczyszczacz powietrza działa optymalnie?

Nie tylko lokalizacja ma wpływ na prawidłową pracę oczyszczacza i skuteczną filtrację powietrza. Zwróć uwagę, czy urządzenie posiada wbudowany wentylator o wysokiej mocy, by wywołać intensywny obieg powietrza tak, jak Coway Storm. W tańszych modelach nie ma tej funkcji, a obieg powietrza jest wymagany, by zaszedł proces oczyszczania powietrza z cząstek stałych. Bez niego nie możemy liczyć na poprawne działanie wielu funkcji urządzenia i nie będziemy się cieszyć z domu pozbawionego kurzu.

Pamiętaj, że oczyszczacz powietrza działa podobnie do klimatyzacji. Optymalnie funkcjonuje w pomieszczeniach z zamkniętymi oknami i drzwiami. Oczywiście nie zabrania się otwierania okien – wietrzenie również jest przydatne – należy jednak pamiętać, że praca oczyszczacza będzie wówczas zakłócona.

Zwróć uwagę także na tryb pracy urządzenia. W zależności od modelu oczyszczacz powietrza może być wyposażony w różne tryby, takie jak eco, auto, nocny czy turbo. Dostosuj pracę oczyszczacza do swoich potrzeb i warunków w mieszkaniu. Jeżeli masz problem z ich określeniem, wybierz tryb auto – oczyszczacz sam wybierze najwydajniejszy sposób pracy. Pamiętaj też o wymianie filtrów. Konieczność użycia nowego filtra możesz monitorować w aplikacji bądź w samym panelu oczyszczacza.

Czy stosować oczyszczacze powietrza w pomieszczeniach wilgotnych?

Zastanawiasz się, czy oczyszczacz powietrza może być użytkowany w miejscach wilgotnych?W końcu odpowiedni poziom wilgotności jest korzystny dla naszego organizmu, a powietrze zbyt suche może powodować choroby układu oddechowego.

Oczyszczacze powietrza nie są przeznaczone do pracy w pomieszczeniach wilgotnych i nie powinny być w nich stosowane. Wszystko z uwagi na system filtrów, a właściwie filtr wykorzystujący węgiel aktywny. Jest on bardzo skuteczny, jednak z uwagi na naturalne pochodzenie wysoka wilgotność powietrza może generować specyficzny, nieprzyjemny zapach. Co więcej, wilgotne powietrze może uszkodzić ten filtr, czyniąc oczyszczacz mniej funkcjonalnym. Zdecydowanie odradza się stosowanie urządzeń w pomieszczeniach takich jak łazienka.