fbpx

Koronawirus a technologia. Jak uchronić się przed zarażeniem wirusem 2019-nCoV?

Koronawirus to temat, którym od tygodni żyje praktycznie cały świat. Nikogo to chyba nie dziwi, gdyż chodzi o sprawy fundamentalne – nasze zdrowie i życie. Czy można uchronić się przed zarażeniem? Czy epidemie można powstrzymać, a jeśli tak, to w jaki sposób? Okazuje się, że pomocna może okazać się zaawansowana technologia.

Koronawirus a technologia. Jak uchronić się przed zarażeniem wirusem 2019-nCoV?

Koronawirus. Co to jest i jak można się nim zarazić?

Koronawirus 2019-nCoV to gatunek wirusa, który pod koniec 2019 roku pojawił się w chińskim mieście Wuhan (prowincja Hubei). Jest to mutacja jednego z wirusów z podrodziny Coronavirinae (ich charakterystyczny wygląd to okrągły kształt z wypustkami przypominającymi koronę). Wirusy tej podrodziny są zazwyczaj niegroźne i prowadzą najczęściej do zwyczajnych przeziębień. W przypadku koronawirusa 2019-nCoV doszło jednak do groźniejszej mutacji.
Wirus 2019-nCoV przenoszony jest głównie przez ludzi, a do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (np. podczas kichania). Musi zatem dojść do kontaktu z wydzielinami osoby zakażonej.

Objawy i skutki zarażenia koronawirusem

Jakie objawy będą świadczyć o możliwym zarażeniu koronawirusem 2019-nCoV? Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie objawy, które standardowo towarzyszą grypie, a zatem:
• gorączka powyżej 38ºC,
• suchy kaszel,
• bóle głowy i mięśni,
• osłabienie organizmu,
• duszności, problemy z oddychaniem.

Jak widać, lista symptomów może być nieco myląca. Łatwo bowiem pomylić zarażenie groźnym wirusem z grypą, przeziębieniem czy nawet efektami oddychania zanieczyszczonym powietrzem (kaszel, kłopoty z oddychaniem czy ogólne złe samopoczucie). Tutaj, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości oraz w związku z faktem, że do zakażenia koronawirusem dochodzi poprzez drogi oddechowe, warto rozważyć opcję, jaką są profesjonalne oczyszczacze powietrza, jak te proponowane m.in. przez markę Coway – lidera w branży, dostarczającego najbardziej zaawansowanych, a tym samym najskuteczniejszych sposobów walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Okazuje się, że rozwiązania tego typu są już wdrażane w chińskich placówkach medycznych. Jak donoszą media, chińskie szpitale złożyły zamówienie na oczyszczacze powietrza u jednego z producentów. Oczyszczacze stanowią broń w walce z wszelkiego typu zanieczyszczeniami, w tym rozprzestrzeniającymi się drogą powietrzną bakteriami i wirusami. To jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Koronawirus a technologia. Jak uchronić się przed zarażeniem wirusem 2019-nCoV?

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem?

Śmiertelność związana z koronawirusem 2019-nCoV związana jest przede wszystkim z poważnym zapaleniem płuc, do jakiego dochodzi w wyniku przeobrażenia choroby lub jej powikłań. Jak uchronić się przed zakażeniem? Kluczowe znaczenie ma skrupulatne przestrzeganie zasad higieny oraz troska o to, czym oddychamy (wirus rozprzestrzenia się w powietrzu). Pomocne może okazać tutaj także stosowanie maseczek antysmogowych oraz oczywiście unikanie kontaktu z osobami zarażonymi. Rozwiązaniem zdecydowanie wartym rozważenia będzie także zaopatrzenie się we wspomniany już wcześniej oczyszczacz powietrza.

Pomoc ze strony technologii – oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza to rozwiązanie, które zdało już egzamin podczas wcześniejszych epidemii chorób zakaźnych (m.in. w Arabii Saudyjskiej podczas epidemii wirusa MERS). Nic zatem dziwnego, że i Chińczycy sięgają po tego typu broń. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie oczyszczacze marki Coway eliminują większość rozprzestrzeniających się drogą powietrzną drobnoustrojów, w tym bakterie i wirusy.

Znajdujące sie w urządzeniach filtry HEPA przechwytują wirusy i bakterie z powietrza i dezaktywują je, nie wypuszczając na zewnątrz. Ponieważ cząsteczki wirusów nie rozwijająją się poza organizmem żywym, we wnętrzu filtra HEPA tracą swoją siłę i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Powietrze u wylotu oczyszczaczy Coway jest zatem zupełnie czyste (zostało oczyszczone nawet w 99,9%).

Koronawirus a technologia. Jak uchronić się przed zarażeniem wirusem 2019-nCoV?

Czy filtr pomaga w ochronie przed koronawirusem?

Tak. Rozmiar porów w filtrach HEPA wynosi, w zależności od rodzaju, od 0,1 do 0,3 μm. Cząsteczki koronawirusa są mniejsze (mają rozmiar od 0,08 do 0,12 μm), są jednak skutecznie wychwytywane przez filtr dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Możemy mieć pewność, że nawet cząsteczki, które najłatwiej penetrują filtr HEPA (około 0,3 μm) są usuwanie ze skutecznością bliską 100%.

Higiena osobista podstawowym zabezpieczeniem
Jak dbać o higienę w czasie pandemii koronawirusa 2019-nCoV? Pamiętajmy przede wszystkim o kliku kluczowych zasadach:
• należy często i dokładnie myć ręcę przy użyciu mydła lub środka dezynfekującego,
• unikać kontaktu dłoni z twarzą,
• używać ręczników jednorazowych w miejscach publicznych,
• zasłaniać twarz podczas kichania – chusteczką lub zgięciem ręki w łokciu.

Unikanie podróży
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem 2019-nCoV (jeśli to możliwe), zrezygnujmy z podróży. Miejsca i kraje o wysokim stopniu ryzyka zarażeniem wirusem są na bieżąco podawane i aktualizowane przez służby sanitarno-epidemiologiczne (komunikaty dla podróżujących GIS).

Leczenie koronawirusa – szczepionki oraz leki

Na obecną chwilę światowe służby medyczne nie dysponują ani szczepionką, która gwarantowałaby skuteczną ochronę przed zakażeniem, ani lekiem na koronawirusa 2019-nCoV. W Chinach prowadzone są próby leczenia z wykorzystaniem leków antyretrowirusowych stosowanych dotychczas, m.in. w zakażeniach wirusem HIV.