Ratunek dla alergika, czyli oczyszczacz powietrza

Alergia bywa uciążliwa. Wieczne kichanie, katar czy łzawiące oczy mogą skutecznie uprzykrzyć codzienność. Zarówno w parku, na spacerze, jak i w domu – na kanapie. Alergia jest także groźna dla zdrowia – szczególnie u astmatyków. Jak ograniczyć jej wpływ na naszą codzienność? Odpowiedzią na to pytanie jest oczyszczacz powietrza.

Alergia i kurz w domu? Powiedz im: NIE!

Alergia to swoistego rodzaju uczulenie na bodźce z zewnątrz, które organizm klasyfikuje jako groźne dla zdrowia. Dzieli się je na te zewnętrzne (np. pyłki traw, roślin) i wewnętrzne (np. roztocza, sierść, pleśń). I to właśnie te drugie są szczególnie groźne, ponieważ na nie jesteśmy narażeni cały rok. I to w miejscu, w którym powinniśmy czuć się najbezpieczniej na świecie – w naszym domu. Na zewnątrz rośliny mają określony czas pylenia, po którym alergie ustają. Roztocza, pleśń, sierść czy kurz czyhają w kącie cały czas, bez względu na porę roku.

I tak, jak oczyszczacz powietrza nie uchroni Cię podczas spaceru w lesie, tak w domu sprawi, że będziesz bezpieczny. Oczyszczacze powietrza usuwają bowiem nawet 99,9% alergenów obecnych w domu. Dodatkowo, rozprawią się także z zanieczyszczeniami oraz przykrymi zapachami.

Ważne: Pamiętaj, że oczyszczacze pomogą Ci jedynie w walce z alergenami wziewnymi, nie wyeliminują alergii pokarmowych.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika?

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest filtr HEPA. To on gwarantuje usuwanie zanieczyszczeń i alergenów. Kupując oczyszczacz wybieraj te, które posiadają filtry HEPA o oznaczeniu 12-14. Dają one gwarancje wysokiej skuteczności. Zwróć także uwagę na to, jak często należy je wymieniać. Czasem najtańsze oczyszczacze wymagają bardzo częstej wymiany filtra, przez co na dłuższą metę są nieopłacalne.

Bardzo istotną wartością jest także wielkość pomieszczenia. Wybieraj takie oczyszczacze, w których specyfikacji podany jest metraż skuteczności dopasowany do Twojego mieszkania. Tylko w taki sposób zapewnisz sobie pewność, że oczyszczacz spełnia swoją rolę w całym domu.

Postaw na wieloetapową filtrację. Filtr wstępny wyłapie największe cząsteczki, jak sierść, a filtr drobnego pyłu poradzi sobie z pyłkami i kurzem. Filtr węglowy zapobiegnie takim związkom jak dym tytoniowy czy zapachy. A filtr HEPA wyłapie najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń i drobne alergeny. Taki poczwórny system filtracji zapewnia wysoką efektywność.

Zwróć uwagę na certyfikaty. Oczyszczacze posiadające atesty lub certyfikaty dla alergików, takie jak ECARF, to większe pewność, że urządzenie rzeczywiście usuwa alergeny z powietrza i nie stwarza zagrożenia dla delikatnych dróg oddechowych alergików. Szukając oczyszczacza zwracaj uwagę na atesty jakie posiada.

Automatyzacja zawsze się przydaje. Na co dzień mamy sporo na głowie, szczególnie w okresie nasilonej alergii. Wtedy trudno myśleć o wielu kwestiach na raz. Oczyszczacze z automatycznymi trybami i monitorowaniem jakości powietrza są wtedy niezwykle przydatne. Nie musisz pamiętać, by go włączyć – oczyszczacz zrobi to sam, gdy powietrze będzie niekorzystne dla Twojego zdrowia. Warto zwrócić na takie funkcje dodatkową uwagę.

Uważaj: na oczyszczacze z funkcją nawilżania. Jeśli nie będziesz przykładał ogromnej wagi do ich pielęgnacji i konserwacji – może się w nich wytworzyć ekosystem pleśni lub grzyba, przez co oczyszczacz zamiast oczyszczać powietrze – będzie emitował groźne, szczególnie dla zdrowia alergika, zarodniki. Funkcja jonizowania powietrza także jest kwestia sporną. Trudno stwierdzić, czy jonizowanie pozytywnie wpływa na oczyszczanie powietrza, a duża ilość ozonu, która wytwarza się w tanich oczyszczaczach niskiej jakości, może przy dłuższym wdychaniu nie pomagać, lecz podrażniać drogi oddechowe i wysuszać śluzówkę.