fbpx

Oczyszczacz z nawilżaczem – czy warto w niego zainwestować?

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną oraz wiedzą na temat wpływu otoczenia na nasze zdrowie, zaczynamy zwracać uwagę na niesprzyjające nam warunki. Walczymy z nimi na co dzień dzięki zmianie nieprawidłowych nawyków, a także urządzeniom mającym na celu poprawę jakości życia. Popularność zyskują oczyszczacze powietrza, które znakomicie filtrują powietrze z zanieczyszczeń, gazów i lotnych związków organicznych.

Na rynku pojawiają się także sugerowane przez producentów oczyszczacze z nawilżaczem, mające łączyć dwie funkcje w jednym urządzeniu. Takie rozwiązanie jest reklamowane jako kompleksowe i niezbędne w każdym domu – ale czy tak jest naprawdę? Zdarza się, że rozważamy zakup oczyszczacza z nawilżaczem nawet bez sprawdzenia, czy wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu jest odpowiednia. Sprawdźmy, czy warto inwestować w oczyszczacze z nawilżaczem.

Urządzenia 2w1. Wady i problemy oczyszczaczy z nawilżaczem

Chociaż z pozoru oczyszczacz powietrza z wbudowanym nawilżaczem wydaje się świetnym wyborem, posiada kilka istotnych wad, które dyskwalifikują to rozwiązanie jako przyjazne użytkownikowi. Zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, sprawdźmy wilgotność powietrza w naszym domu – posłuży do tego najprostszy higrometr, którego cena nie przekroczy 20-30 zł, a możemy w ten sposób zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące złotych na zakupie urządzenia 2w1. Prawidłowa wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie od 45% do 60%. Decyzję o rozpoczęciu poszukiwań oczyszczacza z funkcją nawilżania podejmijmy dopiero w sytuacji, gdy wskazania higrometru będą niekorzystne.

Zasadność zakupu takiego urządzenia jest bardzo istotna, gdyż z wysoką ceną nie idzie w parze bezproblemowe użytkowanie. Przede wszystkim oczyszczacz z nawilżaczem jest dużo trudniejszy w utrzymaniu i konserwacji niż zwykły oczyszczacz powietrza. Te pierwsze wykorzystują do nawilżania maty ewaporacyjne. Są to elementy przypominające nieco gąbki, które pochłaniają wodę, a przez które jest wydmuchiwane przefiltrowane powietrze. Ciężko utrzymać je w czystości i najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana – niestety, nie należą one do tanich komponentów, ich ceny zaczynają się od około 100 zł.

Jeżeli cenisz sobie ciszę i spokój, oczyszczacz z nawilżaczem również nie jest korzystnym rozwiązaniem. Przez to, że mata ewaporacyjna stanowi dla wydmuchiwanego powietrza większy opór, oczyszczacz musi korzystać z wentylatorów o większej mocy. To przekłada się na większy hałas, co może przeszkadzać użytkownikowi – zwłaszcza w godzinach nocnych. Oczyszczacze bez funkcji nawilżania, takie jak Coway Classic, posiadają specjalny tryb nocny, dzięki czemu ich praca w godzinach snu jest cichsza.

Inaczej w urządzeniach 2w1 wygląda także konserwacja filtrów. W oczyszczaczach bez funkcji nawilżania wykorzystywany jest filtr z węgla aktywnego, który bardzo skutecznie zatrzymuje gazy, lotne związki organiczne i brzydkie zapachy. Niestety, jako filtr organiczny, jest bardzo podatny na wilgoć. Producenci w oczyszczaczach z nawilżaczem wykorzystują substytuty prawdziwego filtra węglowego – mniej skuteczne filtry z węgla impregnowanego. Pomaga to uniknąć nieprzyjemnego zapachu filtra wynikającego z obecności wody, ale ogromnie zmniejsza skuteczność filtracji.

Niezbyt komfortowe jest także samo korzystanie z takiego urządzenia. Oczyszczacz z nawilżaczem posiada zbiornik na wodę, który stale trzeba uzupełniać. W celu zmniejszenia powierzchni zajmowanej przez urządzenie takie pojemniki są z reguły niewielkie, więc wymagają częstego uzupełniania. Co więcej, przy przemieszczaniu urządzenia 2w1 woda z pojemnika może łatwo się rozlać. Pamiętaj także o tym, że obecność wody i zwiększony poziom wilgotności to doskonałe środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów.

Oczyszczacz i nawilżacz osobno są lepszym rozwiązaniem

Oczyszczacz z nawilżaczem jawi się jako atrakcyjne rozwiązanie – w końcu po co kupować dwa osobne urządzenia? Jak się okazuje, lepszym wyjściem jest zakup osobno oczyszczacza oraz – jeżeli w naszym mieszkaniu jest to potrzebne po przeprowadzeniu pomiarów – nawilżacza. Zarówno pod względem skuteczności działania, wygody użytkowania, jak i naszego budżetu.

Przede wszystkim decydując się na umieszczenie dwóch funkcji w jednym urządzeniu, producenci, chcąc lub nie chcąc, muszą zmniejszyć ich skuteczność. Urządzenia 2w1 są z reguły nieco większe niż zwykłe oczyszczacze powietrza – muszą pomieścić we wnętrzu dwa mechanizmy. Podział na sekcję nawilżania oraz oczyszczania zabiera dużo cennej przestrzeni i przekłada się na mniejszą powierzchnię filtrów – oczyszczanie będzie mniej wydajne.

Co więcej, wiąże się to także z bardziej skomplikowaną budową. Czyszczenie i utrzymywanie oczyszczacza z nawilżaczem w dobrym stanie jest znacznie trudniejsze. To generuje dodatkowe koszty, m.in. związane z wymianą mat ewaporacyjnych czy filtrów węglowych. Nie tylko to kosztuje więcej – jak się okazuje, oczyszczacz z nawilżaczem, mimo łączenia dwóch funkcji, swoją ceną często przerasta bardziej wydajne dwa dedykowane urządzenia.

Wybierając nawilżacz, zdecyduj się na taki z minimalnymi kosztami eksploatacji. Korzystnym rozwiązaniem są urządzenia wykorzystujące dyski ewaporacyjne zamiast mat – są to bębny z dyskami, które są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają wymiany. Przykładem takiego urządzenia jest IDEAL AW40, posiadający także znacznie większy pojemnik na wodę. Takie rozwiązanie w połączeniu z wysokiej klasy oczyszczaczem uczyni Twoje mieszkanie lepszym miejscem do życia.